Jak cestovat s nožem!

Mnoho lidí považuje mít u sebe nůž jako součást své osobnosti. V našich zemích s tím obvykle nejsou problémy, ale dnes, kdy se stále více cestuje, může mít nošení nožů u sebe nebo volně položených ve voze, dost nepříjemné důsledky.

Tento článek není podrobná právně-závazná úprava o zahraničních zákonech, je to jen jakýsi základní pohled do problematiky nošení nožů v některých zemích.

Nejdříve doporučujeme se poptat známých, kteří danou zemi znají, jestli vědí o dané problematice více. Dále používejte svůj rozum a vžijte se do mentality národa kam cestujete. Nemůžete udělat chybu, když se budete řídit následující radou. Nenoste nůž tam, kde dochází k většímu srocení osob (návštěva fotbalového zápasu , slavností apod.) Pravděpodobně obhájíte vlastnictví nože při rybaření, kempování, lovu a pokud bude nůž uložen v batohu nebo v kufru vozidla.

 

Německo – obecně jsou zakázány nože motýlky, vystřelovací, s dvojitým ostřím a delší než 8,5 cm (dl.čepele). Při veřejných shromážděních nenoste žádný nůž ani jiné nebezpečné předměty.

Rakousko – podobná situace jako u nás, žádný zákon neupravuje vlastnictví nože.

Francie – zákaz nošení všech nožů, v podstatě jsou povoleny pouze kuchyňské nože. Pokud budete mít zavírací nůž, nechte ho raději v kufru.

Velká Británie a Irsko – stejně jako Francie, pravděpodobně obhájíte nůž při rybaření, lovu a pod., vše ale záleží na posouzení úředníka.

Itálie – ve městech nenoste nože, na nošení nožů vystřelovacích, vrhacích apod., musíte mít zvláštní povolení. Pevné nože a nože s pojistkou jsou za určitých okolností povoleny (opět při rybaření, lovu apod.).

Řecko – nenoste nože na shromáždění, jinak není nošení nožů zvlášť upraveno zákonem.

Švýcarsko – i když se jedná o velmoc ve výrobě nožů, v podstatě je nošení nožů zakázáno a nůž nechte raději v kufru.

Belgie – zakázané jsou dýky, pokud máte nůž k určité činnosti, pravděpodobně jeho vlastnictví obhájíte.

Holandsko – ve městech nože nesmíte nosit (nože vystřelovací, motýlky). Mimo města jsou povoleny nože do dl. čepele 7cm, dýky do vel. 28 cm. Opět musíte mít důvod, proč tento nůž máte u sebe.

Španělsko – určité typy nožů jsou zakázány (motýlky, vystřelovací, tzv. fantasy). Můžete mít dýky bez omezení délky a zavírací nože s dl. čepele do 10cm.

Švédsko – povoleny jsou nože pouze pro určité činnosti – kempování, lov a rybolov.

Finsko – podobně jako u nás, není upraveno zákonem.

Kanada – nesmí se nosit vystřelovací nože.

USA – každý stát má specifické zákony v oblasti nošení nožů, doporučujeme se nejdříve informovat.